Szukaj

środa, 17 lipca 2013

Ciekawostki - Skąd się wzięła pechowa 13?

Wbrew pozorom triskaidekafobia (lęk przed 13) jest popularna, cierpi na nią co dziesiąta osoba i nie zanosi się, by ich ilość malała. Dotkniętych nią było wiele sławnych osób, m.in. Napoleon Bonaparte, Mark Twain i Richard Wagner. Ostatni jak na ironię miał w swoim życiorysie daty związane z tą liczbą (ur. 1813, zm. 13 lutego 1883). Triskaidekafobia nie ominęła też amerykańskiego prezydenta Franklina Roosevelta. Jeśli do obiadu miało zasiąść z jakiegoś powodu trzynaście osób, to zapraszał też sekretarkę. Trzynastego nie składał też wizyt. W niektórych budynkach nie ma trzynastego piętra czy pokoju, a w samolotach miejsca o tym numerze. We Włoszech wśród losowanych na loterii liczb nie ma 13. Ale dlaczego właśnie 13?
Jako jedno z wyjaśnień podaje się Ostatnią Wieczerzę, na której Judasz był trzynastym biesiadnikiem. Według innego powodem są wierzenia starożytnych Egipcjan, dla których drabina wiodąca do wieczności miała 13 szczebli, a życie człowieka składało się z dwunastu etapów. Trzynastym była śmierć. Juliusza Cezara zamordowano w idy marcowe (id - trzynasty dzień miesiąca). W piątek 13 października 1307 z rozkazu Filipa IV Pięknego uwięziono templariuszy. Zamach na Jana Pawła II odbył się 13 maja 1981r., a stan wojenny ogłoszono 13 grudnia tego samego roku. Według starożytnych Babilończyków świat opierał się na liczbie dwanaście: dwanaście miesięcy w roku, dwanaście znaków zodiaku, dwanaście godzin dnia i tyleż nocy. Dwunastka była symbolem szczęścia i ładu, a następująca po niej trzynastka - chaosu i zamętu. 
Zła wiadomość dla osób bojących się 13 jest taka, że trzynasty w piątek wypada częściej niż w jakikolwiek inny dzień tygodnia, co udowodnił matematyk S.R. Baxter mając trzynaście lat.
Ale istnieje też druga strona medalu. W tradycji żydowskiej, Chinach i Japonii trzynastka jest liczbą szczęśliwą, a dla Majów była nawet boską. Według nich istniało trzynastu bogów i trzynaście niebios.
Może zatem warto nie martwić się, gdy nadchodzi piątek trzynastego, a zamiast tego cieszyć się tak jak Chińczycy czy Japończycy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz